E paskemi ditur shumë gabim/ Ja përse nuk duhet rregulluar krevati në mëngjes, u shkakton sëmundje të mëdha
Rregullimi i shtratit menjëherë pas zgjimit mund t’ju bëjë të lumtur, veçanërisht kur ktheheni tek ai në mbrëmje, por ka edhe disa efekte që duhet t’ju bëjnë të ndaloni këtë rutinë.

A keni edhe ju zakon ta rregulloni shtratin tuaj në mëngjes, menjëherë pas zgjimit? Sipas një studimi të ri, marrja e kohës për të rregulluar shtratin tuaj jo vetëm që qetëson mendjen tuaj por edhe ju bën të ndiheni mirë pasi dhoma juaj atëherë duket më e rregullt.

Por përveç jastëkut dhe jorganit tuaj, në krevatin tuaj gjenden organizma aq të vegjël sa nuk mund t’i shihni me sy të lirë. Prandaj, sapo t’i mbuloni, krijohen kushte perfekte për riprodhimin e tyre të mëtejshëm.

Merimangat pëlqejnë të jetojnë në hapësira të errëta dhe të lagura të dyshekut dhe jastëkut tuaj dhe ushqehen me qeliza të vdekura të lëkurës. Kur largoheni nga shtrati në mëngjes, i mbuloni me një batanije në mjedisin e tyre ideal. Në mbrëmje us htria, e cila ndërkohë është shumëzuar, fillon të bëjë punën e saj të ndyrë. Ndër efektet e pakëndshme që ato shkaktojnë mund të jenë iritimet e lëkurës dhe madje edhe puçrrat.

Ndërsa ushqehen me qelizat e lëkurës tuaj të vd ekur, ato lënë ‘nënshkrimin’ e tyre në çarçafët tuaj. Feçet e tyre janë në një vend ku duhet të vini të pushoni pas një dite të vështirë dhe të flini rehat. Ajo gjithashtu shkakton reaksione alergjike në shumë njerëz dhe gjithashtu shkakton dhi mbje në sy, teshtitje dhe madje astmë.

Si çdo gjallesë në Tokë, merimangat e shtratit kanë ciklin e tyre jetësor. Por edhe kur ata janë të v dekur ju përsëri mund të thithni mbetjet e tyre ndërsa flini. Shkencëtarët pretendojnë se kjo është potencialisht e rre zikshme për njerëzit që janë alergjikë ndaj tyre sepse mund të shkaktojë përkeqësimin e gjendjes së tyre.

Por nëse e lini shtratin tuaj të parregulluar në mëngjes, merimangat do të preken nga ajri i pastër dhe rrezet e diellit, dhe janë të dy këta faktorë që i shqetësojnë ato. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme që shtrati juaj “të marrë frymë” për orë të tëra, në vend që ta rregulloni menjëherë.

Be the first to comment on "E paskemi ditur shumë gabim/ Ja përse nuk duhet rregulluar krevati në mëngjes, u shkakton sëmundje të mëdha"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*