Ish-i dashuri i mori jètën 18-vjeçares dhe gjyshes së saj, thuren vargje rrëqethëse: O engjëll çohu dhe fluturo na këpute…
Dhe sa kohë do të vuajnë kaq shumë femrat? sa do të zgjasë dora vr astare e meshkujve ndaj tyre, dhe jo vetëm në Shqipëri?

Një ngjarje tro ditëse ka ndodhur në Tuz të Malit të Zi, ku një 18-vjeçare është ekz ekutuar nga bashkëshorti i saj.

Reagimet për këtë ngjarje të rëndë kanë qenë të shumta, ndërsa në rrjete sociale po qarkullon fotografia e Sheila Bakijës, për të cilën kërkohet drejtësi pasi vrasësi Ilir Djokaj është në arrati.

Është e paqartë arsyeja përse 18-vjeçarja ka rënë viktimë e bashkëshortit të saj, i cili ka pla gosur edhe babain e Sheilës.

“Emri im është Sheila Bakija

Advertisements

Shqiptare nga Mali i Zi (Tuzi)

Dje isha vetëm 19 vjeçe kur më v ranë.

Vra sësi vrapon akoma i lir, ai që më mori jetën në lule të rinisë, me ndihmoni ta kapim atë pë rbindësh që erdhi në mes të shtëpis duke me marr jeten mua, dhe duke lan të pla gosur Babain tim.

MOS I VR ISNI VAJZAT” – shkruhet në fotografinë që po qarkullon në rrjete sociale.

Ndërsa një poezi e titulluar “Plagë e zezë” përshkruan tragjedinë e rëndë duke treguar se sa rëndë do e përjetojnë prindërit teksa i bën pyetjen autorit: “Pse se ndale dorën o bir, e vrave ëndrrën që e kishe ti, i more jetën në moshë të re…”

PL AGË E ZEZË

Mos e vish me të zeza një nënë

Mos ja thyej ti shpirtin asaj

Se gjithë jetën do ti mbes

Pla gë e zezë në zemren e saj

Pse se n’dale doren o bir

Por që llove mbi një zemër të re

E vr ave endrren qe e kishe ti

I more jeten në mosh të re

O ti ves që veson barin

Bjerë e bjerë për çdo natë

Ta bësh më të butë ti barin

Që ti duket va rri si shtrat

Hapu va rr mos e mbaj brënda

Të zgjohet e të gëzojë jetën

E kërkon Baba edhe Nëna

Si qyqe mbi Varr kan mbet te mjeret

Çaje va rrin o ti engjull

Zgjohu fluturo si asnjëherë

Se gabim e ka shkru Zoti

Me të marr ty kaq të re

Lamtumire oj nena ime

Lamtumire ti baba jem

Nga kjo jetë unë po shkoj

E nuk kthehem ma n’kete vend

Fati rrugen e ka shkrua

Në tra gjedi me perfundua

Syt e ballit me I mshel

Pa me ju puthë dhe një herë

Dora e burrit me paska vra

Disa pl umba në trup m’kan ra

Unë kam vd ek e rahat nuk jam

Pa me e pagua gj akun tem

Sheila Bakija Pushosh në paqe

Be the first to comment on "Ish-i dashuri i mori jètën 18-vjeçares dhe gjyshes së saj, thuren vargje rrëqethëse: O engjëll çohu dhe fluturo na këpute…"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*