Kjo bimë rritet kudo/ Ja si ta përdorni sepse shëron 6 sëmundjet që prekin më së shumti shqiptarët

Një ndër bimët e përhapura në mbarë botën është “gjethja e dellit”.

Ajo rritet në livadhe dhe arrin gjatësi nga më të ndryshmet.

Kjo bimë shërben gjithashtu si antibi otik, ndikon mirë edhe te organet për tretje, kështu që sugjerohet për shërimin e diarresë, te inflamacionet e lukthit dhe të thatit në zorrën dymbëdhjetëgishtore.

Si përgatitet, përdoret?

Nëse këtë bimë e hidhni në plagë apo në të dj. egura, gjethet duhet të copëtohen, të thahen dhe të imtësohen.

Çaji përgatitet thjesht – një lugë të vogël me gjethe të imtësuara e përzieni me 2dl ujë të vluar dhe e lini të qëndrojë 20 minuta, më pas e pini.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Be the first to comment on "Kjo bimë rritet kudo/ Ja si ta përdorni sepse shëron 6 sëmundjet që prekin më së shumti shqiptarët"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*