Pamje që të rrëqethin/ Ishulli ku jetojnë shumë shqiptarë është lëkundur nga tërmeti 6.3 ballë
Një tërmet i fortë me magnitudë 6.3 Rihter go diti ishin e Kretës ditën e sotme, rreth orës 12:24.

Sipas Institutit Gjeodinamik, epiqendra e tërmetit ndodhet 23 km në lindje të Zakros në prefekturën e Lassithi. Në një deklaratë për shtyp krebashkiaku i Sitia, George Zervakis ka thënë se dridhjet e forta sizmike kanë shkaktuar d ëme të mëdha. Deri më tani nuk janë raportuar të pl agosur, apo vik tima për pos dë meve materiale.

Kisha e Agios Nikolaos, në Xirokampos, Sitia nuk i rezistoi lëkundjeve të forta të tërmetit.

Sipas presidentit të OASP, Efthymi Lekka , tërmeti i sotëm nuk ka lidhje me tërmetin që ndodhi 1 javë më parë në Arkalochori. Epiqendra e tërmetit të sotëm është 80 kilometra larg nga ajo e Arkalochori dhe vjen nga një qendër tjetër.

Be the first to comment on "Pamje që të rrëqethin/ Ishulli ku jetojnë shumë shqiptarë është lëkundur nga tërmeti 6.3 ballë"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*